2015 metų rugsėjo 10 d. Baltijos priekrantėje į menkinius tinklus įkliuvo žuvis, kuri nustebino netgi didelę patirtį turintį žveją Antaną Valiuką. Žuvį pristatė Žuvininkystės tyrimų ir mokslo skyriaus mokslininkams. Pasirodo, tai europinė paprastoji jūrinė lydeka (Merluccius merluccius) – jau 16-ta jūrinių posūrių vandenų žuvų rūšis – retenybė, sugauta šio žvejo ir perduota tyrimams.

Žuvies ilgis 51 cm, svoris – 901,75 gramų, t.y. gerai įmitusi. Pagal žvynus nustatytas amžius yra trys su pusę metų. Išsiskyrė plačios tamsia rykle žiotys. Tai buvo patinas, kurio lytinių darinių  brandos būklės įvertis trys; jaunas, nei karto neneršęs. Europinės paprastosios jūrinės lydekos prekybinis pavadinimas yra hekas. Būtent šiuo pavadinimu ji geriausiai pažįstama. Žuvis dideliais kiekiais gaudoma Atlanto vandenyno vakarinėje dalyje, ties Škotijos šiauriniais ir vakariniais krantais bei prie Airijos krantų, Biskajaus įlankoje prie Portugalijos pakrantės ir Šiaurės Afrikos vakarinio krantų. Dėl žuvų pomėgio laikytis Atlanto silkių būriuose, neretai į juos įsimaišydamos, nutikdavo, kad velkatinkliais iš vandens storymės buvo sugaunamos kartu ir dėl to anksčiau britų žvejai jas vadino silkinėmis lydekomis. Jaunos žuvys pirmus tris metus gyvena ant dugno, vėliau pakyla ir laikosi prie dugno ir vidutiniuose sluoksniuose. Suaugusios dieną laikosi prie dugno, pavakarę ir naktį pavakarę, naktį pakyla į vidutinius sluoksnius, ryte vėl nusileidžia prie dugno. Pagal gyvenimo būdą tai žuvys vienišės. Plaukioja paskui ančiuvių, skumbrių ir silkių (strimelių) būrius. Suaugusios žuvys kyla į vidutinius gylius. Šiaurės jūroje ir Kategate, jūrų lydekų jaunikliai ir pusiau suaugėliai minta judriais dugno ir priedugnės vėžiagyviais (eufauzidais) ir kirmėlėmis, jų dydis atitinkamai pagal žuvų žiočių dydį. Vėliau renka, rečiau–persekioja didesnius vėžiagyvius, minkštakūnius (galvakojus moliuskus sepijas) ir mažas žuvis. Didesnės lydekos linkusios į grobuoniškumą, ryja mažas ir vidutinio dydžio žuvis, nutinka, kad praryja mažesnius pusiau suaugusius gentainius. (Bacevičius E. 2015. Šventoniškio žvejo tinkluose – žvynuotoji užklydėlė iš Šiaurės jūros).

Europinę paprastąją jūrinę lydeką (Merluccius merluccius) galima pamatyti Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus žuvų-roplių salės ekspozicijoje. Kviečiame apsilankyti.