Bestuburiai Invertebrata

Pažinkime gyvūnus

– Išvaizda, skiriamieji bruožai

Kiautas lygus. Vėžių kūno paviršius tamsiai rudas, apačia  rudai alyvinė. Gyvūno kūno spalva labai priklauso, kokiame vandens telkinyje gyvena. Žnyplės plačios, rudai raudona apačia. Suglaudus žnyples, tarp judamos ir nejudamos dalies lieka plyšys – tai vienas iš požymių, kaip greitai atskirti plačiažnyplį vėžį.

– Dydis

Tai dideli vėžiai – gali užaugti iki 15–18 cm ir sverti iki 300 g, bet dažniausiai sugaunami apie 10 cm. Patinėliai stambesni, patelės šiek tiek mažesnės. Gali gyventi iki 25 metų.

– Mityba

Visaėdžiai gyvūnai, bet didžiąją raciono dalį sudaro augalinis maistas (nukritę lapai, detritas, irstančios augalų liekanos, dumbliai ir pan.) Minta taip pat įvairiais bestuburiais. Aktyvūs tik naktį ir maitinasi apie 4 valandas. Po to slepiasi iškastuose urvuose, po kelmais ar akmenimis.

– Buveinė

Tai švaraus, skaidraus, prisotinto deguonimi, šalto vandens telkinio – gali būti upė arba ežeras – gyventojai. Plačiažnypliai vėžiai mėgsta vandens telkinius, kurių gruntas kietas, gausu povandeninės augalijos. Jie kasa urvus, kuriuose slepiasi.

– Paplitimas

Plačiažnyplių vėžių paplitimo arealas Europoje yra nuo Skandinavijos valstybių (Suomija, Švedija) šiaurėje iki Italijos, Albanijos ir Graikijos vandens telkinių pietuose. Europos vakaruose šios vėžių rūšies paplitimo riba yra Prancūzijoje ir tęsiasi į rytus iki Rusijos. Visame plačiažnyplių vėžių paplitimo areale stebimas jų populiacijų skaičiaus mažėjimas.

– Tai įdomu

Saugoma rūšis, įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą.

Tai vienintelė vietinių vėžių rūšis, apsigyvenusi Lietuvos vandenyse po ledynmečio ir „karaliavusi“ iki XIX a. pabaigos, kai iš Latvijos ir Baltarusijos buvo įvežti siauražnypliai vėžiai (Astacus leptodactylus). Kažkada Lietuvoje  plačiažnyplių vėžių buvo labai daug. Lietuviai juos gaudė, patys valgė ir kaimynams parduodavo ir ne kilogramais, o tonomis (iki 250 tonų kasmet).

Plačiažnyplis vėžys yra Švenčionėlių herbe. Didžiausi priešai yra unguriai, kurie sugeba išgaudyti vėžius, besislepiančius savo urveliuose.

– Išvaizda, skiriamieji bruožai

– Dydis

– Mityba

– Buveinė

– Paplitimas

– Tai įdomu

PLAČIAŽNYPLIS VĖŽYS

Astacu astacus

not a terminal