Vabzdžiai Insecta

Pažinkime gyvūnus

– Išvaizda, skiriamieji bruožai

Visas kūnas tamsiai rudas, patinų kūnas šviesesnis, dažniausia rusvas. Galva ir priešnugarėlė  padengtos stambiomis raukšlėmis, antsparniai smulkiai raukšlėti, juose yra kelios neryškios išilginės briaunelės. Patinų viršutinė kūno pusė beveik lygi, galva ir antsparniai smulkiai taškuoti, priešnugarėlė matinė, vidurinėje jos dalyje yra du blizgantys gumburėliai.

– Dydis

Tai vienas didžiausių Lietuvos vabalų –  stambūs individai siekia iki 60 mm. Patelės paprastai būna gerokai didesnės už patinus.

– Mityba

Išgrauždamos ilgus takus sausuolių kamienuose, ūsenio dailidės lervos minta senų pušų mediena.

– Buveinė

Ūsenio dailidės lervos gyvena sausoje senų pušų medienoje, išgrauždamos ilgus takus sausuolių kamienuose. Vabalai gali vystytis tik gerai saulės įšildomuose medžių kamienuose.

– Paplitimas

Paplitęs Pietų ir Vidurio Europoje, šiaurinė arealo riba siekia Pietų Švediją. Taip pat gyvena Šiaurės Afrikoje, Kaukaze, Turkijoje. Lietuvoje randamas  tik pietinėje dalyje – Dzūkijoje. Ši rūšis Lietuvoje saugoma, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.

– Tai įdomu

Šie vabalai aktyvūs prieblandoje, skraido temstant ir naktį. Kiaušinius deda tik šiltomis naktimis, kai temperatūra sieka ne mažiau  kaip 22°C, į nudžiūvusių senų  pušų kamienų ar kelmų žievės plyšius. Išsiritusio lervos įsigraužia po žieve, vėliau ir į medieną.  Ūsenio dailidės lervos vystosi nuo 3 iki 12 metų priklausomai nuo medienos drėgnumo: kuo sausesnė mediena, tuo ilgiau vystosi lervos.

– Išvaizda, skiriamieji bruožai

– Dydis

– Mityba

– Buveinė

– Paplitimas

– Tai įdomu

Ūsenis dailidė

Ergates faber

not a terminal