ŽUVYS-VARLIAGYVIAI-ROPLIAI Pisces-Amphibia-Reptilia

Pažinkime gyvūnus

– Išvaizda, skiriamieji bruožai

Kūnas ilgas, cilindriškas, iš šonų suplotas. Nugara žalsvai pilkšva, šonai pilkšvai žalsvi, žalsvi, pilkai gelsvi su tamsesnėmis ar šviesesnėmis dėmėmis (jomis išmarginti ir pelekai). Tokia žuvies spalva padeda gerai pasislėpti aplinkoje tykant grobio. Galva didelė, pailga, burnoje daug aštrių dantų, kuriais grobis ne tik kramtomas, bet ir griebiamas, laikomas ir stumiamas ryjant. Dantys visą gyvenimą keičiasi – iškritus vieniems, jų vietoje išauga nauji.

– Dydis

Užauga iki 1,5 m ilgio ir 20–25 kg svorio. Patelės kiek didesnės už patinus.

– Mityba

Didžiąja maisto dalį sudaro karšiai, kuojos, raudės. Taip pat gaudo varles, vandeninius kirstukus ir kitus smulkius vandens žinduolius, kartais vandens paukščius. Jaunos lydekaitės, kad geriau augtų, turi gausiai maitintis. Jos aktyviai naršo po vandenis, ieškodamos dafnijų, ciklopų ir ikrų. Ugtelėjusios lydekos medžioja iš pasalų

– Buveinė

Gyvena upėse, ežeruose ir tvenkiniuose. Mėgsta stovintį arba lėtai tekantį vandenį ir gilias vietas, tankiai apžėlusias vandeniniais augalais. Gyvenimo sąlygoms nereiklios, todėl neretos ir senvagėse, liūnuose, karjeruose.

– Paplitimas

Gyvena visoje Europoje, išskyrus Pirėnų pusiasalį, pietinę Italiją, Kroatiją. Giminiškos rūšys veisiasi Šiaurės Amerikoje, Rusijoje ir kai kuriuose Azijos rajonuose.

– Tai įdomu

• Tarp gėlavandenių žuvų – lydekų arealas pats didžiausias.
• Lydekos racione – 26 rūšių žuvys. Maksimalus aukos dydis – 75 , masė – 50 lydekos masės.
• Lydekoms būdingas kanibalizmas.
• Toleruoja didelį vandens rūkštingumą (ph – 4,75).
• Lydeka vadinama „gėlavandeniu rykliu“, nes puikiai prisitaikiusi povandeninei medžioklei ir sugeba meistriškai pulti iš pasalų. Ji ilgai tūno vienoje vietoje pasislėpusi tarp vandens augalų ir laukia, kol užklys kokia žuvelė.
• Viršutiniame žandikaulyje yra daug smulkių atgal pakrypusių dantų (kai kurie yra išaugę iš kietojo gomurio). Jie tvirtai laiko grobį ir neleidžia jam išsprūsti.
• Žuvų slepiamoji kūno spalva gerai dera prie gyvenamosios aplinkos. Ryškiausių spalvų lydekos gyvena švariame, skaidriame vandenyje. Pilkai žalsvos, pilkšvai rudos, žaliomis dėmėmis išmargintais šonais lydekos beveik nepastebimos tarp nendrių ir kitų vandens augalų.

– Išvaizda, skiriamieji bruožai

– Dydis

– Mityba

– Buveinė

– Paplitimas

– Tai įdomu

Europinė lydeka

Esox lucius

not a terminal