ŽUVYS-VARLIAGYVIAI-ROPLIAI Pisces-Amphibia-Reptilia

Pažinkime gyvūnus

– Išvaizda, skiriamieji bruožai

Krokodilo akys, šnervės ir ausys yra viršutinėje galvos dalyje, todėl šis plėšrūnas gali matyti, girdėti, užuosti ir kvėpuoti, būdamas paniręs vandenyje. Akys turi vadinamąjį trečiąjį voką, patikimai saugantį jas nuo vandens.
Dantys aštrūs, kūgiški, prisitaikę grobiui čiupti, bet ne kąsti.
Krokodilo praryti ir į skrandį patekę akmenys padeda išlaikyti sunkų kūną po vandeniu.

– Dydis

Nilo krokodilas užauga iki 6 m ilgio, o sveria daugiau kaip 700 kg.

– Mityba

Nilo krokodilas medžioja gazeles, buivolus, laukinius šunis, netgi liūtus. Medžiodamas krokodilas plūduriuoja seklumoje ir kantriai tykoja atsigerti ateinančių gyvūnų. Pasirodžius aukai, krokodilas žaibiškai ją atakuoja, stipriai laikydamas nasruose nusitempia po vandeniu ir paskandina. Jis negali kramtyti, todėl iš karto savo grobio nepraryja, o paslepia jį brūzgynuose ir palieka irti.

– Buveinė

Nilo krokodilai gyvena upių ir ežerų pakrantėse. Naktį jie praleidžia vandenyje, o tekant saulei išlipa į krantą. Liūčių metu, kai upės patvinsta, krokodilai kartais persikelia nuošalesnes vietas, o nuslūgus vandeniui vėl sugrįžta atgal.

– Paplitimas

Nilo krokodilas paplitęs visoje Afrikoje (nuo Egipto į Afrikos pietus), išskyrus šiaurinę žemyno dalį ir Sacharos dykumą. Jis sutinkamas ir Madagaskare.

– Tai įdomu

• Krokodilas pajėgus sudoroti mėsos gabalą, kurio masė siekia iki 23% paties krokodilo masės, 60% maisto virsta riebalinėmis atsargomis.
• Krokodilas visuomet suėda visą grobį, nepalikdamas jokių atliekų. Jo skrandžio sienelės išskiria specifines skrandžio sultis, kurios suskaido net ir sunkiai virškinamas gyvūnų dalis.
• Krokodilo lytis priklauso nuo temperatūros. Jei temperatūra nesiekia 30°C, iš kiaušinių išsirita patelės, jei aukštesnė negu 33,9 °C – patinėliai.

– Išvaizda, skiriamieji bruožai

– Dydis

– Mityba

– Buveinė

– Paplitimas

– Tai įdomu

Nilo krokodilas

Crocodylus niloticus

not a terminal