ŽUVYS-VARLIAGYVIAI-ROPLIAI Pisces-Amphibia-Reptilia

Pažinkime gyvūnus

– Išvaizda, skiriamieji bruožai

Kūnas gelsvos ar šviesiai pilkos spalvos. Nugara ir pelekai dėmėti. Šonais eina tamsių dėmelių eilės, kurios kartais susilieja į juostas. Žvynai labai smulkūs. Galva iš šonų plokščia, be žvynų. Po akimis yra po dyglį, kurie gali pasislėpti odos raukšlėse.

– Dydis

5–13 cm ilgio ir 8–10 g svorio.

– Mityba

Nors kirtiklis dažniausiai minta vėžiagyviais ir vabzdžių lervomis, tačiau jų žiaunų sandara yra unikali. Kirtikliai vienintelės iš natūraliai Lietuvoje aptinkamų žuvų, geba filtruoti iš vandens srovės nešamas organines maisto daleles.

– Buveinė

Kirtikliai renkasi konkrečias buveines, kur dugnas apaugęs vandens augmenija, dugne yra susikaupusio minkšto organinio substrato sluoksnis, o vandenyje yra pakankamas deguonies kiekis. Mėgsta smėlėtą ar akmenuotą dugną.

– Paplitimas

Gyvena Eurazijos gėluose vandenyse nuo Portugalijos iki Ramiojo vandenyno ir Japonijos. Europoje kirtikliai negyvena Škotijoje bei Airijoje, šiaurinėje Skandinavijoje. Lietuvoje dažna žuvis, paplitusi upeliuose, ežeruose.

– Tai įdomu

• Kirtikliams būdinga poliploidija – egzistuoja formos su dvigubu, trigubu ir t.t. chromosomų skaičiumi.
• Aktyviausi būna nakties metu, o dienos metu tūno įsirausę dugne, taip išvengdami potencialių plėšrūnų.
• Kirtiklių kvėpavimas žarninis – vandenyje stingant deguonies, žuvys vandens paviršiuje ryja orą, oro burbuliukai žarnyne pasiekia tam tikrą žarnos dalį ir sustoja. Iš čia ir imamas deguonis. Vėliau beveik deguonies nebeturintis burbulas išstumiamas pro šalinamąją angą.
• Nors paprastieji kirtikliai Lietuvoje nėra reti, dažnai lieka nepastebėti dėl jų slapto gyvenimo būdo. Visgi kitose ES šalyse dėl sąlyginai intensyvesnės sunkiosios pramonės, šių žuvų ištekliai nyksta, todėl pagal Buveinių direktyvą paprastasis kirtiklis yra saugomas visoje ES teritorijoje.

– Išvaizda, skiriamieji bruožai

– Dydis

– Mityba

– Buveinė

– Paplitimas

– Tai įdomu

Paprastasis kirtiklis

Cobitis taenia

not a terminal