Naujiena

Aptiktas gauruotažnyplis krabas

2021 09 10

2021 m. liepos 1 d. muziejaus darbuotoja, vyr. ekskursijų vadovė Audronė Kleišmantienė Baltijos jūros pakrantėje ties Šventąja aptiko įdomų gyvūną – gauruotažnyplį krabą (arba apželtkojį) (Eriocheir sinensis) priklausantį dešimtkojams krabams (Brachyura). Tai viena iš dviejų krabų rūšių, gyvenančių Baltijos jūroje ties Lietuvos krantais.

Šio krabo gimtinė Kinijos krantai, Geltonoji jūra, Kinijos jūra.  Manoma, kad į Baltijos jūrą ši rūšis atkeliavo  XX a. pradžioje su laivų balastiniais vandenimis arba per Fridricho Vilhelmo kanalą. Aptinkama ir Kuršių mariose, Nemune.

Vietinei ekosistemai gauruotažnypliai krabai nėra labai palankūs, kadangi yra plėšrūs ir  maitinasi įvairiais dugno gyvūnais: kirmėlėmis, moliuskais, dygiaodžiais.

Gauruotažnyplis krabas – negausi rūšis Lietuvos pajūryje ir sugaunama tik atsitiktinai atskirose vietose. Per metus fiksuojama 1–20 egzempliorių.

Manoma, jog užklydęs iš pietvakarių Baltijos ties Lietuvos pakrantėmis dėl per mažo vandens druskingumo, jis tiesiog pasmerktas žūti.

Nuotraukos ir teksto autorė Audronė Kleišmantienė.