Naujiena

Ar žinote kad?

2020 05 12

-        Lėtūnai arba vandens meškučiai yra gyvūnai ekstremalai :

Šie žavingi mikroskopiniai sutvėrimai yra aplinkos poveikiui turbūt patys atspariausi gyviai žemėje – jie gali išgyventi praktiškai bet kokiomis sąlygomis. Nenužudo jų nei intensyvi kosminio spinduliuotė, nei pats negailestingiausias slėgis vandenynų gelmėse, nei siaubinga kaitra, svyruojanti nuo 150 iki 240 ºC. Lėtūnai gali pagal aplinkos padiktuotas sąlygas kontroliuoti ir netgi sustabdyti savo metabolizmą, iš kūno pašalinti visą drėgmę ir tokioje „džiovintoje“ vegetacinėje būsenoje išgyventi ne mažiau nei 10 metų.

-        Jonvabalio patelės švyti:

Trumpasparnio jonvabalio patelės ryškiai skiriasi nuo patinų. Jų sparnai ir antsparniai labai sutrumpėję ir dengia tik pirmus du pilvelio tergitus. Galiniuose patelių pilvelio segmentuose yra fotogeninių ląstelių, gerai aprūpintų deguonimi. Šiose ląstelėse vyksta intensyvūs oksidacijos procesai, kurių metu sintetinama šviečiantis junginys liuciferinas. Po šiomis fotogeninėmis ląstelėmis yra ląstelės su šlapimo rūgšties kristalais, kurie atspindi šviesą. Ši šviesa privilioja gerai skraidančius patinus.

-        Greičiausias paukštis – ne strutis, o sakalas keleivis.

Sakalas keleivis gali skristi 180 km/h greičiu, o pikiruodamas pasiekia net 300 km/h greitį.Sakalas keleivis yra turbūt dažniausiai medžioklėje naudojamas paukštis. Sakalininkai jį vertina dėl beprotiškai greito ‚smigimo‘ griebiant auką. Sakalo keleivio grobiu dažnai tampa varnėnai, balandžiai, strazdai, kėkštai, jūriniai ir vandens paukščiai. Jis dažniausiai medžioja gretai persekiodamas auką ir pagaudamas ore, arba staigiai nerdamas žemyn ir pagaudamas auką ant žemės. Kartais pagavęs didesnę auką ar ne visai ją pribaigęs, gali įsitvėręs ją nagais kilti į orą ir pribaigti paleisdamas kristi į žemę.

-        Strutis galvos žemėje neslepia.

„Paslėpė galvą kaip strutis smėlyje“ – tai metafora tapęs mitas, kuriuo dažnai apibūdiname neatsakingai besielgiančius ar problemas ignoruojančius žmones. Tačiau iš tikrųjų išsigandę stručiai savo galvų smėlyje neslepia. Atvirkščiai – išvydę jiems tykantį pavojų, stručiai sparčiai nuo jo sprunka. Trumpus atstumus strutis gali bėgti pasiekdamas iki 70 km/val. greitį. Šis mitas, greičiausiai, atsirado todėl, kad kartais šie paukščiai, norėdami apgauti plėšrūnus, griūna ant žemės ir guli nejudėdami bei apsimesdami negyvais. Kaklą ir galvą stručiai deda ant žemės, todėl, matyt, ir imta manyti, kad nenorėdami būti pastebėti, jie slepia savo galvą smėlyje.

-        Baltasis lokys, gyvenantis tolimoje šiaurėje ir puikiai prisiderinantis prie aplinkos, visiškai nėra baltas. Jo oda yra juoda, o plauko akuotas- bespalvis.
Tačiau krentant šviesai, dėl spindulių lūžio, atrodo, kad lokys – baltas.

-        Orangutanų patinai skruostų srityje turi specialią jungiamojo audinio ir riebalų sankaupą,kuri užauga pasigaminus pakankamam kiekiui testosterono.

Patinai turi labai stiprų dominavimo instinktą, tad jei susiduria du patinai, kovojama dėl statuso. Jei tokį „žanduotą“ patiną nugali kitas, dar stipresnis, žandai išnyksta.

Taip pat veido raukšlės tarnauja kaip rezonatorius, sustiprinantis riaumojimą, riksmą. Orangutanai turi labai sudėtingą ir įvairią vokalinę kalbą, kuri padeda jiems bendrauti tankiame miške.

Dominuojantis patinas užima didelį plotą ir poruojasi su daugybe patelių.

 

Juodoji pantera tai ne atskira rūšis, o tas pats leopardas  tik su kailio spalvos pokyčiu į juodą spalvą. Tai vadinama melanizmuJuoda spalva ne visada būna vientisa. Juodame panteros kailyje kartais galima įžvelgti vos pastebimas dėmes. Gamtoje juodieji leopardai ypač dažni Javos saloje ir Malakos pusiasalio pietuose, kur jie dažnesni už dėmėtus leopardus. Bendrai, Azijoje juodųjų panterų pasitaiko dažniau, nei Afrikoje. Melanizmo atvejų pasitaiko ir kitose Panthera genties rūšyse, bet rečiau. Melanizmas – bene dažniausia spalvinė mutacija. Albinosų pasitaiko rečiau, nes tai susiję su kitais trūkumais, silpnesne sveikata.

    

Laukite tęsinio!

 

Parengė vyr. ekskursijų vadovė Audronė Kleišmantienė