Naujiena

Ekspoziciją papildė išskirtinis eksponatas – stirna albinosė

2021 05 13

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ekspoziciją papildė stirna albinosė. Zoologinę medžiagą Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejui padovanojo Ernestas Filinskas. Stirna buvo atvežta iš Kėdainių rajono.

Albinizmui būdingas pigmento melanino sintezės sutrikimas. Albinosų odoje, akyse, plaukuose šio pigmento yra labai mažai arba visiškai nėra. Dėl šios priežasties albinosų kailis arba oda yra šviesūs, kartais net turi rausvą atspalvį dėl odos paviršiuje persišviečiančių kraujagyslių. Tikimybė, kad gyvūnas bus albinosas – 1 iš 20 000.

Kitas albinizmo požymis – raudona akių spalva. Albinosų akys atrodo raudonos dėl melanino trūkumo tinklainės pigmentiniame sluoksnyje ir akių rainelėse prasišviečiančių eritrocitų.

Albinosams išgyventi gamtoje yra sudėtingiau nei normalų melanino kiekį turintiems gyvūnams. Albinosai, neturėdami maskuojamosios apsaugos ir ryškiai išsiskirdami iš gentainių būrio, atkreipia į save plėšrūnų dėmesį. Albinizmas kelia sunkumų ir plėšrūnams – jiems sudėtingiau nepastebėtiems prisėlinti prie savo grobio, todėl dažniau lieka alkani.

Briedžio patelė leukistė

Leukizmas – kita gyvūno organizmo būklė, lemianti odos, kailio, plunksnų spalvos anomalijas. Šių gyvūnų organizmuose mažai pigmento melanino. Leukistams būdingas baltas kailis (plunksnos ar žvynai), tačiau akys ir kiti organai ar audiniai yra normalios spalvos. Dažniau pasitaiko ne visiškas, o dalinis leukizmas, dėl ko gyvūno kailis turi netaisyklingų baltų dėmių, likęs kailis būna normalios spalvos. Toks dalinis leukizmas vadinamas keršumu.

Bebras leukistas

Muziejaus kolekcijose saugomi įvairių rūšių gyvūnai leukistai ir albinosai: stirnos, danieliai, briedžiai ir net bebrai. Visus šiuos gyvūnus galite apžiūrėti apsilankę Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje.

Stirnos albinosės taksidermistas Vygandas Vasiliauskas.