Naujiena

Išnykusiu laikytas vabzdys rastas po 65 metų

2020 12 21

Kalninė apsiuva (lot. Philopotamus montanus), kuri Lietuvoje buvo laikyta išnykusia rūšimi, vėl rasta po 65 metų. Manoma, kad kalninė apsiuva Lietuvoje buvo išnykusi dėl žmogaus ūkinės veiklos. Apie kalninės apsiuvos paplitimą ir populiacijos gausumą Nerėpos upelyje iki šiol publikuotas tik vienas straipsnis, kurį parašė prof. Ričardas Kazlauskas, 1960 metais. Kalninė apsiuva buvo įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą, tačiau vėliau išbraukta, nes apie jos statusą trūko duomenų.

Vabzdį Nerėpos entomologiniame gamtos draustinyje aptiko Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus rinkinių apskaitos skyriaus vedėjas Kazimieras Martinaitis. Šį rudenį Nerėpos upelyje K. Martinaitis ir muziejaus entomologinio rinkinio kuratorius dr. Romas Ferenca aptiko ir kalninės apsiuvos lervų. Vabzdžio rūšį nustatyti padėjo Gamtos tyrimų centro mokslo darbuotoja dr. Giedrė Višinskienė.

Kalninė apsiuva yra Vakarų Palearktinio regiono rūšis, paplitusi 37 Europos šalyse. Arčiausiai Lietuvos šis vabzdys aptinkamas Lenkijoje ir Baltarusijoje. Apie kalninių apsiuvų populiaciją Latvijoje ir Estijoje duomenų nėra.

Daugiau skaitykite: https://bit.ly/3h5wE0i

K. Martinaičio nuotrauka