Naujiena

Kelmės rajone aptiktas nusilpęs jūrinis erelis

2022 01 12

2022-ieji – Gyvūnų gerovės metai – prasidėjo jūrinio erelio gelbėjimu. Gyvūnų globėjų asociacija sausio 2 d. sulaukė pranešimo apie pakelėje pastebėtą paukštį – į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą jūrinį erelį (Haliaeetus albicilla). Paukštis buvo nusilpęs ir netekęs svorio.

Manoma, kad jūrinis erelis galėjo nukentėti nuo elektros įtampos: „Erelio kojų padai pajuodę, dažniausiai taip būna, kai paukštis nutupia ant aukštos įtampos laidų, suliečia sparnais, tačiau dažniausiai tokie atvejai baigiasi mirtimi. Šiuo atveju gal įtampa nebuvo tokia intensyvi ir paukščiui pavyko išlikti gyvam“, – sakė Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologas Sauliaus Rumbutis.

Ornitologas teigia, kad dažna jūrinių erelių žūties priežastis – apsinuodijimas: „Graužikus, žiurkes, peles žmonės naikina nuodais. Tokius gyvūnus sulesę paukščiai taip pat apsinuodija. Daugelį metų problemų sukeldavo ir apsinuodijimas švinu, kai šis paukštis, sulesa medžiotojų švininiais šratais nušautą gyvūną. Bet pastaruoju metu galioja draudimas medžioti švininiais šratais, tad tokių atvejų, kai nukenčia ereliai, turėtų būti mažiau“.

Anot Sauliaus Rumbučio, ankstyvą pavasarį ereliams grėsmę kelia ir šalia jų lizdų vykstantys ūkiniai darbai: „Paukščiai išbaidomi iš lizdų, atšąla jų dėtys arba žūsta maži jaunikliai. Taip pat dažnai ereliai nukenčia nuo brakonierių statomų tinklų. Paviršiuje įkliuvusi žuvis blaškosi, erelis tokią žuvį griebia ir įsipainioja į tinklą ir nuskęsta“.

Gyvūnų gerovės užtikrinimas ir rūšių biologinės įvairovės išsaugojimas Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus darbuotojams kasmet yra prioritetinės veiklos kryptys. Šiais – Gyvūnų gerovės metais ne tik dar efektyviau vykdysime gamtosaugines veiklas, bet ir kviesime visuomenę aktyviai prisidėti prie bendro tikslo – gyvūnų gerovės užtikrinimas.

LRT reportažas apie Kelmės rajone aptiktą nusilpusį Jūrinį erelį (dvidešimt trečia laidos minutė): ČIA.