Naujiena

Muziejaus ekspoziciją papildė briaunagalvis krokodilas

2021 06 10

Naujas muziejaus eksponatas – virš 4 metrų ilgio iš Australijos pargabentas briaunagalvis krokodilas (Crocodylus porosus), kurį Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje laikinai eksponuoti sutiko Gediminas Vaitiekūnas.

Briaunagalvis krokodilas – stambiausias šių laikų roplys. Tai vienas stambiausių planetos plėšrūnų, dydžiu ir mase lenkiantis baltąjį lokį, šiek tiek nusileidžiantis dantytiesiems banginiams ir kai kuriems rykliams. Patinai gali pasiekti apie 6 m ilgį ir sverti daugiau kaip toną. Patelės gerokai mažesnės – retai kada viršija 3 m ilgį.

Briaunagalvis krokodilas paplitęs plačiau nei kitų rūšių krokodilai – Azijos bei Ramiojo vandenyno atogrąžų juostoje, nuo Indijos iki Australijos ir Palau salyno. Labiausiai mėgsta upių deltas, lagūnas, mangrovines pelkes. Gali gyventi ir sūriame vandenyje. Kartais, ieškodami maisto ar naujos gyvenamosios vietos, gali nutolti nuo kranto šimtus kilometrų. 2010 metais stebėtas krokodilas per 25 dienas jūroje nuplaukė 590 km.

Briaunagalviai krokodilai medžioja kantriai tūnodami vandens telkinio pakraštyje ir laukdami savo aukos. Krokodilai ėda viską, kas tik patenka į jų nasrus: buivolus, beždžiones, šernus, netgi ryklius. Tvirti žandikauliai su 64–68 kūginiais dantimis sugriebia ir išlaiko stambų grobį. Kadangi tai šaltakraujai gyvūnai, jų medžiagų apykaita lėta, todėl ilgai gali išbūti be maisto.

Būdami ilgaamžiai (gyvena iki 100 metų) krokodilai vėlai subręsta: patelės 10–12 metų, patinai – 16 metų.

Briaunagalvis krokodilas nuo 1996 metų Tarptautinėje raudonojoje knygoje įrašyta kaip nekelianti susirūpinimo rūšis. Tačiau krokodilų skaičius pastebimai mažėja dėl buveinių nykimo ir brakonieriavimo.