Naujiena

2021-ųjų metų vabzdžiu išrinktas buksmedinis ugniukas

2021 01 15

Lietuvos entomologų draugija 2021-ųjų metų vabzdžiu išrinko buksmedinį ugniuką (Cydalima perspectalis). Šis drugys paplitęs Rytų Azijos regionuose: Indijoje, Kinijoje, Japonijoje, Korėjoje ir Rytų Rusijoje. Manoma, kad į Europą drugys pateko atvežant dekoratyvinius augalus. Kasmet buksemdinis ugniukas atrandamas vis naujose valstybėse ir šiuo metu yra paplitęs beveik visoje Europoje. Pirmą kartą Lietuvos teritorijoje buksmedinis ugniukas buvo aptiktas 2018 metais, Vilniaus rajone. Nuo 2018 metų buksmedinio ugniuko arealas Lietuvoje sparčiai plinta.

Suaugusiųjų ugniukų sparnų ilgis siekia 30–45 mm. Galva ruda, kūnas dažniausiai baltas. Priekiniai sparnai balti su aplink esančiu storu, tamsiai rudu kraštu ir balta dėme. Užpakaliniai sparnai balti, o išoriniame pakraštyje tokia pati ruda juosta, kaip ir priekiniuose sparnuose. Rečiau pasitaikančioje spalvų variacijoje suaugėliai yra visiškai rudi, tačiau turi baltą priekinę sparno dėmę. Šviesiai žalioms lervoms būdingi juodi dryžiai su baltais taškeliais ir plaukeliais bei blizgi juoda galva. Paskutinėje lervos stadijoje jos gali pasiekti iki 4 cm ilgį. Lėliukės būna nuo 1,5 iki 2,0 cm ilgio. Iš pradžių jos būna žalios su tamsiomis juostelėmis nugarinėje dalyje, tačiau vystymosi pabaigoje tampa rudos. Lėliukės paprastai slepiasi balto šilko kokone, susuktame tarp lapų ir šakelių. Buksmedinio ugniuko suaugėliai skraido birželio – rugpjūčio mėnesiais.

Lietuvoje aptinkama tik viena šios genties rūšis, kuri yra išskirtinė savo išvaizda. Tačiau menkiau patyrusi akis ją gali supainioti su kitomis drugių rūšimis, pavyzdžiui gelsvaja sitochroja (Sitochroa verticalis), šeivamedine flyktenija (Anania coronata) marguoju dilgėliniu ugniuku (Anania hortulata), kopūstiniu baltuku (Pieris brassicae) ir pelkiniu gelsviu (Colias palaeno).

Lietuvos Entomologų draugija tikisi, kad „2021-ųjų metų vabzdžio akcija“, padės surinkti daugiau duomenų apie šios rūšies plitimą ir pasiskirstymą Lietuvos teritorijoje. Metų pabaigoje visa informacija bus apibendrinta ir publikuota Lietuvos entomologų draugijos leidinyje.

Informaciją apie buksmedinį ugniuką (radimo vietą ir datą) prašome siųsti el. paštu bpaulaviciute@yahoo.com. Prašome pridėti stebėto drugio nuotrauką, kad būtų galima įsitikinti, jog rūšis nustatyta teisingai.

Buksmedinio ugniuko vikšras. Vido Brazausko nuotrauka

Daugiau informacijos apie buksmedinį ugniuką: https://bit.ly/2KjKpN2 

Buksmedinis ugniukas (dešinėje). Kazimiero Martinaičio nuotrauka