Naujiena

Nauji duomenys apie smailiaragį mėšlavabalį

2020 12 17

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologo dr. Romo Ferencos ir Lietuvos entomologijos draugijos prezidento, Vilniaus universiteto gyvybės mokslų centro darbuotojo dr. Andrius Petrašiūno straipsnyje paskelbti 2020 m. vabzdžio smailiaragio mėšlavabalio (Copris lunaris) kampanijos rezultatai. Šį vabalą Lietuvos entomologų draugijai paskelbus metų vabzdžiu buvo pasidalinta trumpu jo aprašymu ir raginimu pranešti apie rastus egzempliorius.

Per šį laikotarpį buvo gauti keturi pranešimai apie 20 vabalų. Radavietės užfiksuotos keturiolikoje vietovių: Jurbarko, Kauno, Lazdijų, Šilalės, Trakų, Ukmergės, Varėnos ir Zarasų rajonuose.

Smailiaragis mėšlavabalis, kaip nykstanti Lietuvoje vabalų rūšis, įtraukta į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, įsigaliojusį nuo 2019 sausio 1 dienos.

 Smailiaragis mėšlavabalis išplitęs Pietų ir Vidurio Europoje nuo Viduržemio jūros iki Skandinavijos, taip pat Azijoje į rytus iki Kinijos. Lietuvoje smailiaragis mėšlavabalis paplitęs lokaliai, daugiausia radaviečių žinoma Vidurio Lietuvoje, taip pat pietinėje dalyje – Varėnos rajone.

Plačiau galite skaityti straipsnyje: „Nauji duomenys apie smailiaragį mėšlavabalį (Copris lunaris (Linnaeus, 1758), Coleoptera: Scarabaeidae) – 2020 metų vabzdžio kampanijos rezultatai“.