Naujiena

Aptiktas vabzdžiuose parazituojantis grybas – Laboulbenia eubradycelli

2021 11 17

Šiais metais muziejaus rinkinius papildė keletas viržiažygių (Bradycellus harpalinus). Tai įprasta ir plačiai paplitusi vabalų rūšis. Nuo savo gentainių šie vabalai skyrėsi tuo, kad ant jų augo grybai. Tiesa, šie grybai nepanašūs į mums įprastus miško grybus – labiau primena atsitiktinai prie vabalo prilipusius svetimkūnius.

Viržiažygis (Bradycellus harpalinus). Rodyklėmis pažymėti parazitiniai vabzdžių grybai Laboulbenia eubradycelli. Nuotraukos autorius Kazimieras Martinaitis.

Šiuos mikroskopinius (0,15 - 1 mm) grybus 1840 metais atrado prancūzų entomologai Joseph Alexandre Laboulbène ir Auguste Rouget. Vieno jų – J. A. Laboulbène  garbei šie grybai mokslo pasaulyje buvo pavadinti Laboulbeniales. Pasaulyje žinoma apie 2050 šių parazitinių grybų rūšių. Šie grybai yra specializuoti – atskiros grybų rūšys parazituoja tik tam tikrų rūšių vabzdžius. Štai viržiažygį B. harpalinus parazituoja grybas Laboulbenia eubradycelli.

Parazitiniai vabzdžių grybai Laboulbenia eubradycelli. Nuotraukos autorius Kazimieras Martinaitis.

Reikia pastebėti, kad savo šeimininkams šie grybai didelės žalos nedaro ir auga tik ant gyvų vabzdžių. Dažniausiai šiais parazitiniais grybais vabzdžiai apsikrečia poravimosi metu arba žiemodami didelėmis sankaupomis dirvožemyje ar miško paklotėje.

Lietuvoje apie šiuos parazitinius vabzdžių grybus mažai žinoma, tyrimus apsunkina tai, jog šiuos grybus galima pastebėti tik atsitiktinai – tyrinėjant vabzdžius per mikroskopą.