Naujiena

Vykdomi daugiamečiai naminių pelėdų tyrimai

2020 12 18

Naminių pelėdų (lot. Strx aluco) tyrimus vykdome ne tik jų veisimosi sezono metu, bet ir rudenį bei žiemą. Renkami įvairūs šių paukščių parametrai, stebima paukščių būklė, dispersija, paukščiai žieduojami. Šio rudens bei žiemos pradžios tyrimai parodė, kad pelėdos yra gerai įmitusios, jų svoriai yra rekordiniai. Keli sugauti paukščiai buvo šimtu ar net daugiau gramų sunkesni nei svėrė tuo pačiu metu pernai. Tai reiškia, kad yra gausu pelinių graužikų. Taigi, tikimės gero ateinančio pelėdų veisimosi sezono.

Primename, kad jau dabar galite iškelti inkilų šiems naktiniams paukščiams. Rekomenduojama tai padaryti iki sausio mėnesio vidurio, nes naminės pelėdos vieni iš anksčiausiai mūsų šalyje pradedančių perėti paukščių. Gerai sukaltas ir tinkamai iškeltas inkilas – efektyviausia biotechninė apsaugos priemonė šiems paukščiams!

Inkile dienojanti naminė pelėda

Inkile dienojanti naminė pelėda 

Kiekvieną rudenį Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologai kelia bei tvarko inkilus naminėms pelėdoms. Savo tyrimų plotuose prižūrima per 100 tokių inkilų. Darbų metu keliami nauji inkilai, tvarkomi seni. Nors naminės pelėdos mūsų šalyje nėra reti paukščiai, tačiau kasmet daug jų žūsta susidūrus su transporto priemonėmis (automobiliais, traukiniais), o taip pat patekus į pastatų nišas (kaminus, ventiliacijos angas ir pan.). Naminės pelėdos yra uoksiniai paukščiai, todėl ieškodamos perėjimo vietos patenka į savotiškus spąstus – įlenda į pastatą, o vėliau nesugeba išlįsti. Taip pat šie naktiniai paukščiai susidūria su perėjimo vietų stoka. Vis intensyvėjant miškų kirtimų apimtims mažėja senų, drevėtų medžių, kuriuose pelėdos peri bei slepiasi dienos metu. Geriausia pagalba šiems paukčiams – inkilai. Tinkamai iškėlus inkilus, pelėdas galima privilioti į įvairius miškus, senus parkus, sodus. O kasmet prižiūrimame inkile pelėdos gali perėti daug metų. Todėl esant galimybei, kasmet inkilus reikia patikrinti, išvalyti, įpilti pjuvenų, nupjauti užaugančias medžių šakas. Tam geriausias metas yra dabar, nes šios pelėdos jau rudenį užiminėja naujas teritorijas, ieško perėjimo vietų. Kartais šie paukščiai kiaušinius deda jau vasario mėnesį, o miestuose pasitaiko dėčių ir sausio mėnesį.

Keliamas inkilas naminei pelėdai

Keliamas inkilas naminei pelėdai 

Informacijos apie inkilus ne tik pelėdoms rasite ČIA