Paroda

Baltijos gintaro inkliuzai. Eocenas dabartyje. 50 milijonų metų atgal

2019 07 15

Gintaras vadinamas Baltijos auksu ir yra neatsiejama mūsų kultūros dalis. Vienintelis, Baltijos gintaras, yra išmetamas jūros ir saugo savyje praeitį – inkliuzais tapusius augalus, vabzdžius ir kitus gyvūnus. Inkliuzai – tai prieš milijonus metų sakuose sustingusios fosilijos. Didžioji dalis Gintaro į Lietuvą patenka iš Kaliningrado kasyklų.
Gintaro inkliuzai domina ir paleontologus ir zoologus. Kadangi gamtoje egzistuoja daugybė mokslui nežinomų gyvūnų (ypač vabzdžių) rūšių, kurių gali būti bent dvigubai ar net trigubai daugiau, mokslininkai tyrinėja gintaro inkliuzus.
Inkliuzuose esantys prieš milijonus metų gyvenę vabzdžiai gali ryškiai skirtis nuo dabartinių ir tik daug žinių turintis mokslininkas gali juos identifikuoti.
2017 m. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologas Vytautas Tamutis, talkinant kolegoms iš Daugpilio ir Kaliningrado universitetų, Baltijos gintare aptiko ir aprašė naują afodijų genties vabalų rūšį, kurį  mūsų valstybės atkūrimo šimtmečio proga pavadino Lietuvos vardu – Airapus lituanicus.
Nuo liepos 15 d. Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejaus vabzdžių ekspozicinėje salėje demonstruojamoje parodoje populiarinamas Baltijos gintaras, atskleidžiantis paslaptingą ir įvairialypį inkliuzų pasaulį, įdomų ir moksline, ir menine prasme.
Baltijos gintaro inkliuzų kolekcija eksponuojama dvidešimt keturiuose specialiuose stovuose su apšvietimu ir didinančia optika. Šie stovai buvo specialiai sukurti ir reprezentavo Lietuvą 2012  metų pasaulinėje parodoje EXPO 2012,Yeosu, Pietų Korėjoje, kur Lietuvos paviljonas už kūrybiškumą buvo įvertintas sidabro medaliu.
Taip pat ekrane bus demonstruojamos gintaro inkliuzų fotografijos.