Angleninis netikrastraublis (Platyrhinus resinosus) priklauso Lietuvoje mažai tyrinėtai netikrastraublių (Anthribidae) šeimai. Pasaulyje žinoma apie 3900 netikrastraublių rūšių. Didžiausia jų įvairovė yra atogrąžų kraštuose. Lietuvoje iki šiol rasta 10 netikrastraublių rūšių. Dauguma jų susiję su trūnijančia mediena, įvairiais medieną ardančiais grybais. Tik Anthribus genties vabalai grobuoniški, minta skydamariais.

„Visos netikrastraublių rūšys, išskyrus paprastąjį netikrastraublį (Platystomos albinus), Lietuvoje aptinkamos retai, apie jų paplitimą galima spręsti tik iš pavienių faktų. Ne išimtis ir angleninis netikrastraublis “, – pasakojo Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologinio rinkinio kuratorius dr. Romas Ferenca.

Angleninis netikrastraublis (Platyrhinus resinosus)

Angleninis netikrastraublis plačiai paplitęs visoje Europoje, taip pat Kaukaze, Šiaurės Afrikoje. Šių vabalų galima rasti ant įvairių lapuočių: uosio, alksnio, beržo, ąžuolo kamienų ar kelmų. Tai nedideli (9-12 mm) vabalai, kurie yra puikiai prisitaikę prie aplinkos – dėl specifinio kūno rašto, primenančio medžio žievę, jie sunkiai pastebimi.

Lervos minta rievėtaja anglene (Daldinia concentrica), rečiau – kai kuriais kitais grybais (Hypoxylon fragiforme, Kretzschmaria deusta). Rievėtosios anglenės vaisiakūniuose vabalų lervos virsta lėliukėmis. Tai šilumamėgė rūšis, gyvenanti lapuočių ir mišriuose miškuose. Suaugę vabalai pasirodo gegužės mėnesį, jų galima aptikti visą vasarą iki rugsėjo pradžios.

Muziejaus rinkiniuose saugoma vienuolika angleninio netikrastraublio egzempliorių. Seniausias eksponatas – rastas Rumunijoje 1932 m., o naujausias – aptiktas Lietuvoje 2019 m.

Angleninis netikrastraublis (Platyrhinus resinosus)

not a terminal