2023 m. lapkričio mėnesį į Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų pateko įdomus radinys – Teksaso žiurkinė gyvatė (Pantherophis obsoletus lindheimeri). Tai gausiausios pasaulyje žaltinių (Colubridae) šeimos, kuriai priklauso apie du trečdaliai visų žinomų gyvačių rūšių, atstovė.

Gyvūnai į muziejų patenka įvairiais būdais. Dažniausiai tai būna kelyje žuvę arba nelaisvėje auginti ir nugaišę gyvūnai. Teksaso žiurkinė gyvatė į muziejų pateko visiškai kitokiu būdu. Ji tikra keliautoja – iš Šiaurės Amerikos žemyno į Europą atplaukė… laivu, kartu su prekiniais konteineriais.

Kelionės laivu – tik vienas iš kitų pasyvių gyvūnų plitimo būdų. Gyvūnus į naujas teritorijas gali pernešti vėjas ar vandens srovės, gali perplaukti ant medžių kamienų, ledo lyčių, plūduriuojančių salelių, gali būti atskraidinami lėktuvais.

Atvėsus orams ropliai ieško šiltesnių ir saugesnių vietų žiemojimui, nes jų kūno temperatūra priklauso nuo aplinkos temperatūros (jie – šaltakraujai gyvūnai). Žiurkinės gyvatės mėgsta uolėtas kalvas, miškus, upių užliejamąsias lygumas, pelkių pakraščius, randamos apleistuose pastatuose, tai dažniausiai priemiesčio vietovėse sutinkama gyvatė. Šios gyvatės – geros alpinistės, galinčios šliaužti plytų sienomis ir medžių kamienais, kas ir paaiškina Teksaso žiurkinės gyvatės patekimą į laivą.

Teksaso žiurkinės gyvatės nėra agresyvios, nenuodingos ir nepavojingos žmonėms nors dydis grėsmingas – apie 2 metrų ilgio. Išgąsdintos arba norėdamos atbaidyti priešą vibruoja uodegos galiuku ir paskleidžia muskuso kvapą. Minta pelėmis, žiurkėmis, voverėmis, driežais, varlėmis, graužikais, paukščiais bei jų kiaušiniais, mažesnį grobį  dažnai praryja gyvą, stambesnį – smaugia.  Jaunikliai medžioja mažas varles, driežus ir smulkius graužikus. Žiurkinės gyvatės – naktiniai gyvūnai, maitinasi sutemus ar naktį.

Žiurkinių gyvačių spalva ir raštas nepaprastai stipriai varijuoja – šiauriniame areale gyvatės beveik juodos spalvos, pietiniame – šviesios. Vienintelis bendras bruožas – vienspalvė pilka galva. Dėl Pantherophis obsoletus gyvačių porūšių (lindheimeri, alleghaniensis, quadrivittatus ir spiloides) tarp mokslininkų vyksta intensyvūs ginčai, gal DNR tyrimai ir analizė suteiks daugiau papildomos informacijos ir aiškumo.Teksaso žiurkinės gyvatės didžiojoje JAV dalyje nėra saugomos, išskyrus Džordžijos valstiją.

Teksaso žiurkinę gyvatę galite apžiūrėti Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus žuvų-varliagyvių-roplių salėje.

not a terminal