Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologai Ventės rago ornitologinėje stotyje pirmą kartą Lietuvoje langines kregždes pradėjo ženklinti geolokatoriais (duomenų kaupikliais). Geolokatorių pagalba tiriama tolimųjų migrantų, o langinės kregždės tokios ir yra – žiemoti išskrenda į Afriką piečiau Sacharos dykumos – migracija.

Langinė kregždė. Vytauto Jusio nuotrauka.

Geolokatoriai yra mikro elektronikos prietaisai, kuriuose įmontuotas fotometras nustatytu režimu matuoja šviesos srautą ir į geolokatoriaus atmintį įrašo datą bei laiką, kai apšvietimas pasiekia nustatytą ribinę reikšmę. Pagal tuos duomenis specialių algoritmų pagalba išskaičiuojamos paukščio buvimo vietos geografinės koordinatės pagal datas.

Geolokatoriai.

Norint gauti geolokatoriaus atmintyje sukauptus duomenis, paukštį būtina sugauti, prietaisą nuo jo nuimti ir specialaus įrenginio pagalba nuskaityti jo atmintyje įrašytus duomenis. Lietuvoje langinės kregždės ženklintos dviejų modelių geolokatoriais, kurių svoris tik 0,37 ir 0,42 g. Duomenis jie fiksuoja 12-13 mėn. Tai laikotarpis, per kurį „prasisuka“ visas paukščio metinis ciklas.

Langinė kregždė paženklinta geolokatoriumi.

Iš viso taip bus paženklinti 36 paukščiai. Ornitologai neabejoja, kad po metų kažkiek jų, sugrįžusių į Ventės ragą, pavyks aptikti, geolokatorius nuimti ir nuskaityti juose sukauptus duomenis. Juos išanalizavus dar labiau bus atskleistos šių paukščių migracijų paslaptys.

Kregždžių lizdai.


not a terminal