Baltijos jūra – apysūrio tipo vandens telkinys, kuriame stebima vandens druskėjimo tendencija. Tai, ko gero, susiję su globaliniu atšilimu ir vandenyno lygio kilimu. Šių procesų pasekmė – vis daugiau sūresnių vandenų gyventojų atklysta į pietinius Baltijos vandenis. Ne išimtis ir naujas muziejaus eksponatas – atlantinė skumbrė (Scomber scombrus) – sugauta ne įprastoje vietoje – šiaurės Atlante, o Baltijos jūroje ties Juodkrante. Žuvininkystės tyrimų ir mokslo skyriaus mokslininkų duomenimis, anksčiau skumbrė mūsų vandenyse buvo retai užklystanti  žuvis, o pastaraisiais metais, nors ir negausi, tačiau sugaunama kasmet. Šiuo metu sugavimuose pasitaikančios skumbrės jau nestebina žvejų. Mokslininkai atlieka išsamius tokių atvejų tyrimus, atnaujindami jūrinių sūrių-posūrių vandenų žuvų grupės rūšių sąrašą.

Atlantinė skumbrė – įprastinė dideliais būriais migruojanti rūšis, priklauso greitiems ir aktyviems plaukikams – verpstės formos aptakus kūnas, suplotas uodegos stiebelis, papildomi pelekėliai. Dėl kūno sandaros ypatumų (neturi plaukimo pūslės) skumbrės turi pastoviai plaukti, kad vyktų vandens filtracija pro žiaunas. Taip kvėpuodamos skumbrės neatsisako pasmaguriauti planktonu. Ten, kur vandens temperatūra vidutinė, skumbrės būriais plaukioja arti vandens paviršiaus, tačiau žiemoja gilesniuose vandens sluoksniuose. Pavasarį pajuda link pakrančių, kur gausu maisto – krevečių ir smulkių žuvų.  Ypač mėgsta tobius, brėtlingius ir silkes. Skumbrių migracijos gana triukšmingos, privilioja delfinus, ryklius, tunus, kirus, kurie nesivaržydami puotauja.

Atlantinė skumbrė yra verslinė žuvis, pramoninės ir mėgėjiškos žūklės objektas, viena iš populiariausių vartojamų maistui žuvų rūšių. Skumbrėje gausu omega-3 riebalų rūgščių, daugybė būtinų organizmui vitaminų ir mineralų.

Atlantinės skumbrės arealas – šiaurinė Atlanto vandenyno dalis, Baltijos, Viduržemio ir Juodoji jūra.

Šią žuvį dabar galite išvysti ir Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus žuvų-roplių salės ekspozicijoje.

Atlantinė skumbrė (Scomber scombrus)

not a terminal