Daugelis esame girdėję apie didžiausius pasaulyje vabalus – Pietų Amerikoje gyvenančius vabalus herkulesus (Dynastes hercules) ar didžiulius ūsuočius (Titanus giganteus). O kokie vabalai pasaulyje patys mažiausi?

Mažiausių pasaulio vabalų titulas neabejotinai atitenka sporavabaliams. Šie vabalai gyvena įvairių grybų vaisiakūniuose, taip pat miško paklotėje, trūnijančioje medienoje, komposte. Sporavabalių pavadinimo kilmė siejama su jų mityba – mažyčiai vabalai minta grybų sporomis. Šie vabalai taip pat turi ir kitą pavadinimą – plunksnasparniai, nes daugelio jų plėviniai sparnai, panašūs į paukščio plunksnas. Daugelio sporavabalių rūšių dydis matuojamas dešimtosiomis milimetro dalimis. Pačiais mažiausiais vabalais laikomi Šiaurės Amerikoje gyvenantys sporavabaliai Nanosella fungi ir Pietų Amerikos sporavabaliai – Scydosella musawasensis – didžiausias šio rūšies vabalas siekia tik 0,338 mm.

Pasaulyje yra daugiau kaip 600 sporavabalių rūšių, Lietuvoje iki šiol rastos 25 sporavabalių rūšys ir dar daugiau kaip 40 rūšių, gyvenančių kaimyninėse šalyse, ieškotinos ir Lietuvoje. Lietuvoje gyvenančių sporavabalių dydis – 0,5–1,2 mm.

Acrotrichis fratercula

Mažiausias Europos vabalas, taip pat sporavabalių šeimai priklausanti rūšis Baranowskiella ehnstromi, buvo atrastas Švedijoje gana neseniai – 1997 metais. Iki tol ši rūšis mokslui buvo nežinoma. Šio mažylio dydis – 0.49–0.56 mm.

Baranowskiella ehnstromi

Daugiau informacijos čia.

Nuotraukose vabzdžiai nufotografuoti greta žmogaus plauko ir aguonos grūdo.

not a terminal