Paukščiai


EKSPOZICIJOS PAUKŠČIAI

Paukščiai

Paukščiai (lot. Aves) — specializuota aukštesniųjų stuburinių gyvūnų klasė. Tai dvikojai, šiltakraujai, kiaušinius dedantys stuburiniai gyvūnai, kuriems būdingas plunksnomis apaugęs kūnas, sparnais virtusios priekinės galūnės, bedančiai snapai ir tuščiaviduriai kaulai. Paukščiams būdinga sudėtinga nervų sistema, dėl kurios jie lengviau orientuojasi. Pastovi ir aukšta (38-45 °C) kūno temperatūra, atsiradusi pagreitėjus medžiagų apykaitai ir patobulėjus termoreguliacijai. Paukščių klasė yra labai diferencijuota: vieni minta nektaru, kiti — sėklomis, vabzdžiais, treti — žuvimis ar kitais paukščiais, smulkiais ar stambesniais žinduoliais.Paukščiai kilo iš archozaurų grupės roplių; įgiję progresyvių požymių, tapo nepanašūs į savo protėvius. Veisiasi, palyginti su ropliais, tobuliau — kiaušinius peri, jauniklius maitina ir saugo. Daugelis sugeba skraidyti, panaudodami labai lengvas ir nuolat keičiamas plasnojamąsias bei vairuojamąsias plunksnas; esama ir neskraidančių rūšių (stručiai, pingvinai, kiviai).

Ekspozicija

Apie 10% rinkinio yra eksponuojama ekspozicijos salėje: per 1100 paukščių iškamšų ir kiaušinių, išdėstytų sistematine tvarka. Įrengtos 24 biogrupės.
Kai kurios eksponuojamos iškamšos turi jau istorinę vertę — sadžos (pagaminta 1859 m.; tai seniausias šio muziejaus eksponatas), žvirblinės pelėdos, žvyrės, rudakaklio krago, rudakaklio naro (pagamintos 1861 m.).
Ekspozicijoje yra visame pasaulyje nykstančių, į Tarptautinę raudonąją knygą įrašytų rūšių paukščių iškamšų: Oveno kivio (Apteryx owenii), ibiso atsiskyrėlio (Geronticus eremita), baltapečio erelio (Haliaeetus pelagicus), karališkojo fazano (Syrmaticus reevesii), baltabruvės pempės (Vanellus gregarius) ir daugelio kitų.
Ne vienas eksponatas vertingas taksidermistiniu požiūriu: juodojo gandro (Ciconia nigra), juodojo peslio (Milvus migrans), jūrinio kirliko (Charadrius hiaticula), skeltauodegio kiro (Xema sabini), juodagurklio strazdo (Turdus ruficollis), karetaitės (Troglodytes troglodytes) ir kitų paukščių iškamšos.Pasaulyje yra apie 10350 paukščių rūšių. Jie gyvena visuose žemynuose. Per žmonijos istoriją išnyko maždaug 120-130 paukščių rūšių.

Paukščių ekspozicija
Virtuali apžvalga
Klauskite jei norite sužinoti daugiau Užduoti klausimą