Vabzdžiai


KALNINĖ CIKADA (Cicadetta montana)
Lietuvos raudonoji knyga

Vabzdžiai

Vabzdžiai (lot. Insecta) — gausiausia bestuburių gyvūnų klasė. Sudaro apie 90% visų gyvūnų rūšių. Pasaulyje žinoma apie 1,2 mln. vabzdžių rūšių. Kadangi yra prisitaikę prie pačių įvairiausių aplinkos sąlygų, o ir jų rūšinė įvairovė didelė, tai vabždžiai labai skiriasi ir išoriškai: gali būti tiek sparnuoti, tiek besparniai, pačių įvairiausių formų. Vabzdžių kūnas sudarytas iš 3 segmentų (galvos, krūtinės ir pilvelio) su kieta išorine chitino danga. Jie turi 3 poras nariuotų kojų (po porą kiekviename segmente).

Ekspozicija

Vabzdžių salėje eksponuojama apie 7 tūkstančius vabzdžių iš viso pasaulio. Ekspoziciją suskirstyta į dvi dalis : sitematinę ir zoogeografinę.
Sistematinėje dalyje siekiama parodyti vabzdžių pasaulio įvairovę, eksponuojant vabzdžius sistematine tvarka nuo primityviausių – žirgelių, lašalų, tarakonų iki evoliuciniu požiūriu labiausia išsivysčiusių – dvisparnių ir plėviasparnių vabzdžių. Lankytojai čia gali išvysti 15 vabzdžių būrių atstovus.


Sistematinėje dalyje eksponuojami ir didžiausi pasaulio vabzdžiai: Vabalas galiotas (Goliathus regius), atlaso vabalas (Chalcosoma atlas), gigantiškoji gyvalazdė (Phasma gigas)


Zoogeografinėje dalyje eksponuojami drugiai iš visų zoogeografinių sričių: Australinės, Neotropinės, Holarktinės, Indomalajinės ir Etiopinės. Australinės srities stendas išsiskiria didžiuliais spalvingais paukščiadrugiais (Ornithoptera priamus, Ornithoptera croesus, Triodes prattorum). Didžiąją dalį Neotropinės ekspozicijos sudaro entomologo A. Palionio drugių kolekcija surinkta 1931 m. į Braziliją organizuotos ekspedicijos metu.


Neotropinės ekspozicijos stendus taip pat puošia ir vienas didžiausių pasaulio drugių – agripina (Thysania agrippina). Didžiausią Holarktinę sritį, apimančią Šiaurės Ameriką, Europą, Šiaurės Afriką ir didžiąją dalį Azijos, atstovauja taip pat ir Lietuvoje plačiai išplitę ir gausūs drugiai: pelkinis gelsvys (Colias palaeno) šeirys (Nymphalis antiopa), mažoji saturnija (Saturnia pavonia), akiuotasis sfinksas (Smerinthus ocelltus), verpikas vienuolis (Lymantria monacha).


Taip pat Holarktinės srities stende pamatysime išvaizdžius drugius apolonus (Parnassius apollo, Parnassius mnemosyne, Parnassius tianschanicus), retą mūsų krašte svečią kaukolėtąjį sfinksą (Acherontia atropos).


Indomalajinės srities puošmena – didžiuliai verpikai (Attacus atlas) gyvenantys Pietryčių Azijoje ir Indonezijoje. Tarp Etiopinės srities drugių savo nepakartojamu raštu ir spalvomis išsiskiria vaivorykštinė uranija (Chrysiridia croesus), išplitusi Rytų Afrikoje.

Vabzdžių ekspozicija
Virtuali apžvalga
Klauskite jei norite sužinoti daugiau Užduoti klausimą