Lietuvos paukščių žiedavimo centras (PŽC) gavo pranešimą, kad paukščių stebėtoja Irina Baltrūnienė 2023 m. lapkričio 15 d. laukuose netoli Bruzdeilyno (Klaipėdos r.) nufotografavo gulbių giesmininkių (Cygnus cygnus) būrelį, kuriame buvo ir spalviniu kaklo žiedu GELTONA 7R11 žieduotas paukštis. Tas paukštis 2004 m. sausio 23 d., vyresnis nei antrų kalendorinių metų amžiaus (išperėtas prieš 2003 m.) žieduotas Vokietijoje. Nesunku suskaičiuoti, kad dabar jo amžius ne mažiau nei 21 m. ir 5 mėn., o koks jo tikrasis amžiaus – niekas nežino, nes neaišku tiksliai kiek metų jau buvo išgyvenęs iki sužiedavimo. Iš 450 žieduotų Lietuvoje ir iš 272 žieduotų kitose valstybėse ir bent kartą aptiktų Lietuvoje gulbių giesmininkių, ši yra išgyvenusi ilgiausiai (paukščiai, kurių amžius žieduojant tiksliai nebuvo žinomas, išgyventi metai yra pagal sąlygą „ne mažiau nei“).

Gulbė giesmininkė. Eugenijaus Kavaliausko nuotr.

Tai pirmas žinomas šio paukščio aptikimas Lietuvoje, o iš viso žinomi net 302 jo aptikimo atvejai. Tas paukštis, išskyrus 2022/2023 m. žiemą, visomis kitomis žiemomis daugybę kartų aptiktas tose pačiose apylinkėse netoli Luneburgo (Lüneburg) miesto (Žemutinėje Saksonijos žemė) Vokietijoje. Veisimosi laikotarpyje 2004–2006, 2011, 2013 ir 2014 m. aptiktas Skrundos žuvininkystės tvenkiniuose (Kuldygos sav.) Latvijoje, kur tikriausiai ir perėjo. Labai tikėtina, kad paukštis ten būdavo ir kitomis vasaromis, tik nebuvo pastebėtas. Jis aptiktas ir Lenkijoje, bet tik vieną kartą, 2013 m. lapkričio 27 d.

Ne mažiau nei 21 m. ir 5 mėn. amžiaus gulbė giesmininkė 2023 m. lapkričio 15 d. netoli Bruzdeilyno (Klaipėdos r.). Šis paukštis spalviniu kaklo žiedu GELTONA 7R11 paženklintas 2004 m. sausio 23 d. Vokietijoje. Irinos Baltrūnienės nuotr.

Iki šiol užregistruotas ilgiausias Lietuvoje žieduotos gulbės giesmininkės amžius yra ne mažiau nei 17 m. Tai vienas iš pirmųjų Lietuvoje spalviniu kaklo žiedu MĖLYNA 7C05 Šilavoto žuvininkystės tvenkiniuose (Prienų r.) 2009 m. liepos mėn. 22 d. žieduotas paukštis. Tuomet jis buvo vyresnis nei trečių kalendorinių metų amžiaus (išperėtas kažkuriais metais prieš 2007 m.). Paukščių stebėtoja Renata Jusevičienė 2023 m. birželio 24 d. šį paukštį aptiko ir nufotografavo tuose pačiuose tvenkiniuose kur jis buvo žieduotas beveik lygiai prieš 14 m. Jis buvo poroje ir su keturiais jau kiek ūgtelėjusiais jaunikliais. Visoje Europoje žinomas ilgiausiai laisvėje išgyvenusios gulbės giesmininkės amžius yra 26 m. ir 6 mėn. https://euring.org/data-and-codes/longevity-list (prisijungimas 2023-12-01).

Spalviniu kaklo žiedu MĖLYNA 7C05 paženklinta gulbė giesmininkė Šilavoto žuvininkystės tvenkiniuose (Prienų r.) 2023 m. birželio 24 d. Šio paukščio amžius ne mažiau nei 17 m. Renatos Jusevičienės nuotr.

Per Lietuvą migruoja šiauriau Lietuvos perinčios gulbės giesmininkės, todėl per sezonines migracijas šalyje, ypač vakarinėje jos dalyje, šie paukščiai nuo seno aptinkami gana gausiai, o pastaraisiais metais – dar gausiau. Tuomet laukuose galima pamatyti ir nedidelius jų būrelius ir labai skaitlingus būrius. Per žiūronus ar, dar geriau, per stebėtojų taip vadinamą teleskopą į juos pažvelgus, galima aptikti spalviniais kaklo žiedais ne tik Lietuvoje bet ir Latvijoje, Estijoje, Suomijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose ir kitose valstybėse žieduotus paukščius. Lietuvos PŽC pranešus žiedo spalvą ir tikslų žiedo įrašą, kurį dažniausiai sudaro skaitmenys ir raidės, (be to būtina pranešti ir paukščio aptikimo datą bei tikslią vietą) paukštis bus identifikuotas ir sužinota visa jo gyvenimo istorija – kada ir kur, kokio amžiaus buvo žieduotas bei kada ir kur buvo aptiktas po žiedavimo. Kiekvienas pranešimas apie aptiktą bet kokį, bet kokiu žiedu paženklintą laukinį paukštį yra vertingas ir laukiamas specialistų. Kuo daugiau tokios informacijos gaunama, tuo daugiau ir detalesnių paukščių gyvenimo paslapčių sužinoma.

Lietuvos PŽC informacija

not a terminal