Ventės rago ornitologinėje stotyje (Šilutės r.) Vytauto Jusio 2019 m. birželio 21 d. žieduota nendrinė starta (Emberiza schoeniclus), pirmametis paukštis, lapkričio 24 d. buvo sugauta ir vėl paleista kito žieduotojo Jungtinės Karalystės Esekso grafystėje (51°48’35“ š. pl., 1°13’00“ r. ilg.). Atstumas tarp žiedavimo ir aptikimo vietų 1370 km, azimutas (kryptis nuo žiedavimo vietos į aptikimo vietą) 253°, laiko tarpas nuo žiedavimo iki aptikimo 156 dienos.

Linija sujungtos Lietuvoje žieduotos nendrinės startos žiedavimo (raudona žymė) ir aptikimo (žalia žymė) vietos.

Tai pirmas žinomas Lietuvoje žieduoto šios rūšies paukščio aptikimo Britų salose atvejis. Visi kiti žinomi Lietuvoje žieduotų 58 nendrinių startų 64 aptikimo atvejai yra Austrijoje (1 paukštis, 4 aptikimai), Belgijoje (1), Čekijoje (1), Estijoje (1), Ispanijoje (11 ir 12), Italijoje (4 ir 4), Latvijoje (1), Prancūzijoje (17 ir 17), Rusijoje (Kaliningrado srityje, 5 ir 6), Slovėnijoje (1), Suomijoje (1), Švedijoje (1), Šveicarijoje (5 ir 5) ir Vokietijoje (8 ir 9). Visų spalio-lapkričio mėn. aptiktų paukščių azimutai yra nuo 206° (Slovėnijoje) iki 248° (Prancūzijoje), vidurkio reikšmė – 230°. Šio Jungtinėje Karalystėje aptikto paukščio azimutas (253°) yra labiausiai į vakarus iš visų žinomų Lietuvoje žieduotų nendrinių startų aptikimo atvejų rudeninės migracijos laikotarpiu.

Nendrinė starta. Dalios Račkauskaitės nuotr.

Kaip rašoma (Didžiosios Britanijos ir Airijos paukščių) “Migracijos atlase” (Wernham, C.V., Toms, M.P., Marchant, J.H., Clark, J.A., Siriwardena, G.M. & Baillie, S.R. (eds). 2002. The Migration Atlas: movements of the birds of Britain and Ireland. T.& A.D. Poyser, London.), Britų salų nendrinės startos migruoja tik šių salų ribose. Migracijų laikotarpiu čia aptinkama tik labai mažai šios rūšies paukščių, patenkančių iš Skandinavijos (Norvegijos, Švedijos), ir dar mažiau (žinomi vos keli atvejai) – iš Suomijos. Spėjama, kad dauguma jų į Britų salas per rudeninę migracija patenka tuomet, kai juos „atpučia“ rytinių krypčių vėjai (tikriausiai taip ten pateko ir šis paukštis iš Lietuvos). Manoma, kad  žiemojimui jie čia nelieka – per Lamanšo sąsiaurį išskrenda į žemyninę Europą. 

Lietuvos PŽC informacija

not a terminal