Beveik prieš dešimtį metų, 2010 m. gegužės 3 d. Šilutės r. Šyšos kaimo apylinkėse Mindaugo Mačiulio žieduotas paprastasis griciukas (Limosa limosa), patinas, vyresnis nei antrų kalendorinių metų (išperėtas prieš 2009 m.), 2020 m. vasario 17 d. aptiktas Ispanijoje, Santa Amalia vietovėje (38°59’30“ š. pl., 6°1’43“ v. ilg.), Badachoso provincijoje. Atstumas tarp žiedavimo ir aptikimo vietų 2722 km, azimutas (kryptis nuo žiedavimo vietos į aptikimo vietą) 228°, laiko tarpas nuo žiedavimo iki aptikimo 3577 dienos (9 m. 9 mėn. 14 d.).

Paprastasis griciukas. Arvydo Stakės nuotr.

Lietuvoje žieduoto paprastojo griciuko žiedavimo vieta (raudona žymė) ir jo aptikimo vieta (žalia žymė) sujungtos linija.

Žinoma, kad paprastieji griciukai gausiai žiemoje Vakarų Afrikoje, bet nėra retas atvejis ir jų žiemojimas  Europoje (Ispanijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Italijoje). Ar šis paukštis žiemojo čia, Ispanijoje, ar čia jis buvo jau migruojantis iš žiemovietės Afrikoje link perimvietės, neaišku. Ilgiausias žinomas šios rūšies paukščio amžius yra 23 m. ir 7 mėn. (https://euring.org/data-and-codes/longevity-list?page=2, prisijungimas 2020-03-03). Šio paukščio amžius – ne mažiau 11 m. ir 7 mėn. – nėra rekordinis, bet, žinant kad daugelio rūšių tilvikai, tarp jų ir griciukai, yra mėgstamas medžioklės objektas Prancūzijoje, išgyventi daugiau nei 10 metų pasiseka, tikriausiai, tik retam individui.

 Paukščio žiedas perskaitytas naudojantis teleskopu per atstumą jam maitinantis neseniai vandeniu užtvindytame ryžių lauke. Žiedas uždėtas ant paukščio blauzdos (aukščiau „kulno“). Todėl jis buvo matomas net paukščiui braidžiojant vandenyje, bet jo identifikavimą (įrašo jame nuskaitymą) labai apsunkino tai, kad žiedas buvo uždėtas neteisingai – apverstas („aukštyn kojomis“). Todėl stebėtojas Sytze Algera iš Nyderlandų tam sugaišo net apie 1,5 val. Šis faktas yra puiki iliustracija to, kad atlikdami savo darbą  paukščių žieduotojai turi būti ypatingai atidūs ir viską atlikti griežtai pagal žiedavimo metodikų nuostatas.

Lietuvos PŽC informacija

not a terminal