Lietuvoje, Ventės rago ornitologinėje stotyje (Šilutės r.) Vytauto Jusio 2017 m. liepos 6 dieną žieduotas pirmametis varnėnas 2021 ir 2022 m. balandžio-gegužės mėn. ne kartą (tikslios datos yra žinomos) buvo matytas ir nufotografuotas Liepojos mieste Latvijoje. Pats šio stebėjimo faktas nėra kažkuo ypatingas. Mat beveik neabejotina, kad tas paukštis ten pat ar kažkur netoliese buvo išperėtas ir į ten sugrįžta po kiekvienos žiemos. Per Lietuvą migruoja daugybė šiauriau Lietuvos esančiose teritorijose, t. y. ir Latvijoje išperėtų paprastųjų varnėnų. Tad kaip jis atsidūrė Ventės rage, kur buvo sužieduotas, taip pat jokia mįslė.

Paprastasis varnėnas. Tomo Kalašinsko nuotr.

Šio paukščio aptikimu be jokių abejonių patvirtinama tai, kad net ir smulkių paukščių metalinius žiedus, kurie tikrai maži ir su labai smulkiu juose esančiu įrašu, galima visiškai patikimai identifikuoti pagal jų nuotraukas. Šiuolaikinėmis skaitmeninėmis foto kameromis iš nelabai toli nufotografuotų žieduotų paukščių nuotraukose net metalinių žiedų įrašai, kartais geriau, kartais prasčiau, bet dažnai yra įžiūrimi (plastiko spalvinių žiedų įrašai įžiūrimi nepalyginamai lengviau), bet būtina atminti, kad vienoje nuotraukoje matoma tik viena žiedo pusė, t. y. ne visas žiedo įrašas, o tik jo fragmentas. Todėl pagal vieną nuotrauką identifikuoti metalinį paukščio žiedą dažniausiai nepavyksta (tai pavyksta tik labai retais atvejais).

Norint patikimai be jokių abejonių identifikuoti paukščio metalinį žiedą, būtina perskaityti visą žiedo įrašą, o tai reiškia, kad žiedas turi būti nufotografuotas iš visų pusių. Žiedas apie paukščio koją dažniausiai nesisukinėja, todėl fotografuojant paukštį visą laiką iš tos pačios pusės, vargu ar pavyks nuotraukose pamatyti visą jo įrašą. Tai reiškia, kad metaliniu žiedu paženklintą paukštį visada reikėtų stengtis nufotografuoti bent jau iš abiejų pusių.

Lietuvoje žiedu LITHUANIA KH70990 paženklintas paprastasis varnėnas Latvijoje 2021 ir 2022 m. Selga Bērziņa nuotr.

Šio Lietuvoje žieduoto ir Latvijoje nufotografuoto varnėno nuotraukos puikiai iliustruoja, kaip iš kelių metaliniu žiedu paženklinto paukščio (jo žiedo) nuotraukų, jei tik nufotografuota ne iš vienos ir tos pačios pusės, dažniausiai labai nesunkiai perskaitomas visas žiedo įrašas, t. y. jis identifikuojamas – atpažįstamas kaip vienintelis iš daugybės žiedų. Todėl kiekvienas fotografuojantis metaliniu žiedu paženklintą paukštį ir tikėdamas, kad pagal nuotraukas pavyks identifikuoti jo žiedą, visa tai turi atminti ir stengtis jį nufotografuoti ne tik iš vienos pusės.

Lietuvos PŽC informacija

not a terminal