Lietuvoje žieduotas baltasis gandras (Ciconia ciconia) pirmą kartą aptiktas Danijoje – šalyje, kurioje pastaraisiais metais peri tik 2-3 šių paukščių poros, nors maždaug prieš šimtmetį jų perėjo apie 10 tūkst. porų. Baltarusijoje, Lenkijoje, Lietuvoje ir Ukrainoje baltieji gandrai žieduojami pagal tarptautinį projektą vienodais žaliais plastiko žiedais (suprantama, ir standartiniais metaliniais žiedais), kurie skiriasi tik pagal pirmąją žiedo kodo raidę. Tokiu žiedu (ŽALIAS A0304) buvo paženklintas ir šis Danijoje, o po keleto dienų taip pat Vokietijoje aptiktas paukštis.

2019 m. balandžio mėn. 24, 26 ir 27 d. šis paukštis buvo aptiktas Jutlandijos pusiasalyje, pagal laikrodžio rodyklę apskridęs visą šiaurinę šio pusiasalio dalį (atstumas nuo žiedavimo iki aptikimo vietos, atitinkamai, 1051, 967 ir 982 km). Jo aptikimas Danijoje yra antras labiausiai į šiaurę (57°29’56” š. pl.) aptiktas Lietuvoje žieduotas šios rūšies paukštis. Tik šiek tiek dar toliau į šiaurę (57°37” š. pl.) 1996 m. liepos 3 d. Latvijoje buvo aptiktas kitas paukštis.

Balandžio mėn. 29 ir gegužės mėn. 1 d. tas pats paukštis pastebėtas jau Vokietijoje, Riugeno salos centrinėje dalyje (atstumas nuo žiedavimo iki aptikimo vietos 806 km). Tai antras žinomas Lietuvoje žieduoto baltojo gandro aptikimas šioje valstybėje. Beje, Riugeno saloje jis stebėtas 5 paukščių būrelyje, iš kurių dar vienas buvo žieduotas, Vokietijos žiedu.

Danijoje ir Vokietijoje aptiktas paukštis, dar neskraidantis jauniklis (lizde jų buvo 4), žieduotas Dariaus Musteikio 2015 m. birželio 20 d. Duliuose Zarasų r. Gal lietuviški baltieji gandrai prisidės prie šių paukščių populiacijos pagausėjimo Danijoje, kur jie praktiškai išnykę dėl labai intensyvaus žemės ūkio ir kraštovaizdžio pokyčių.

Žinoma, kad vienas Lietuvoje, Rusnės saloje Šilutės r. išaugęs ir Ventės rago ornitologinės stoties darbuotojų Vytauto Jusio bei Eugenijaus Rangos žieduotas baltasis gandras 1995 m. sėkmingai perėjo Gelderlando provincijoje Nyderlanduose (atstumas nuo žiedavimo iki aptikimo vietos 1131 km). 1999 m. rudenį (tiksli data nežinoma) šis paukštis rastas negyvas įsipainiojęs į tinklus žuvims gaudyti Afrikoje, Malyje (atstumas iki aptikimo vietos nuo žiedavimo vietos Lietuvoje 5037 km, o nuo perėjimo vietos Nyderlanduose – 4156 km).

Lietuvoje žieduotas baltasis gandras Riugeno saloje Vokietijoje 2019 m. balandžio 29 d. Matthias Brässe nuotr.

Lietuvoje žieduoto baltojo gandro žiedavimo vieta (žymė A) ir aptikimo vietos 2019 m. balandžio 24, 26 ir 27 d. Danijoje (atitinkamai, 1, 2 ir 3 žymės) ir balandžio 29 bei gegužės 1 d. Vokietijoje (4 žymė).

Lietuvos PŽC informacija

not a terminal