Lietuvos paukščių žiedavimo centras gavo pranešimą apie 2020 m. balandžio 14 d. žuvininkystės tvenkiniuose Šilutės rajone netoli Kintų atsitiktinai sugautą ir vėl paleistą žieduota mažąjį dančiasnapį (Mergellus albellus). Paukštis turėjo Suomijos žiedą UX7358.

Šis paukštis, patelė, dar neskraidantis jauniklis žieduotas 2019 m. birželio 27 d. Suomijoje, Šiaurės Ostrobotnijos (Pohjois-Pohjanmaa) regione (65°58′ š. pl., 29°10′ r. ilg., tikslumas 5 km spinduliu). Atstumas tarp žiedavimo ir aptikimo vietų 1248 km, azimutas (kryptis nuo žiedavimo vietos į aptikimo vietą) 200°, laiko tarpas nuo žiedavimo iki aptikimo 293 dienos (9 mėn. 19 d.). Tai pirmas mums žinomas šio rūšies žieduoto paukščio aptikimo Lietuvoje atvejis.

Mažasis dančiasnapis, patelė. Sauliaus Burinsko nuotr.

Daugiausiai mažųjų dančiasnapių apžieduojama kaip tik Suomijoje. Suomijos paukščių žiedavimo centro duomenimis nuo paukščių žiedavimo šioje valstybėje pradžios 1913 m. iki 2019 m. pabaigos apžieduota 7127 šios rūšies paukščiai (https://rengastus.helsinki.fi/tuloksia/Rengastus#lajit, prisijungimas 2020-09-11). Kitose Europos valstybėse jų apžieduojama labai mažai. Suprantama, duomenų apie žieduotų individų aptikimus taip pat labai mažai, todėl kiekvienas žieduoto mažojo dančiasnapio aptikimo atvejis tikrai vertas dėmesio.

Suomijoje žieduoto mažojo dančiasnapio žiedavimo vieta (raudona žymė) ir aptikimo vieta (žalia žymė) sujungtos linija.

Šiam Suomijoje žieduotam ir Lietuvoje aptiktam paukščiui, nors jis ir pateko į tinklus žuvims gaudyti, pasisekė. Įsipainiojęs tinkle jis nenuskendo, kaip dažniausiai atsitinka į tinklus žuvims gaudyti įsipainiojusiems kormoranams, kragams, antims ir buvo paleistas laisvėn. Taip pasielgęs žuvininkystės ūkio darbuotojas, kuriam į rankas pateko šis paukštis, tikrai vertas pagarbos. Mat dauguma žuvų ūkių savininkų bei darbuotojų ir nemažai žvejų visus žuvilesius paukščius (dančiasnapiai taip pat priskiriami šiai grupei) traktuoja kaip kenkėjus. Todėl jų labai nemėgsta ir …

Lietuvos PŽC informacija

not a terminal