Nemune Kauno miesto ribose net šalčiausiais žiemos laikotarpiais lieka didelis neužšalęs upės ruožas, o Neryje lieka neužšalančių properšų. Todėl čia kasmet žiemoja gausybė vandens paukščių. Tarp jų visada aptinkami ir Lietuvoje bei kitose valstybėse žieduoti sparnuočiai. 

Š. m. sausio 8 d. ornitologė Kristina Valinčienė apledėjusioje Neries pakrantėje netoli santakos su Nemunu aptiko plastiko žiedu GELTONAS 8LN2 ir metaliniu žiedu LITHUANIA EN 10684 paženklintą sidabrinį kirą (Larus argentatus). Šis paukštis, dar neskraidantis jauniklis, 2018 m. birželio 11 d. žieduotas Kretuono ežero saloje Švenčionių r. Beja, įdomu tai, kad tuomet jo kojos buvo ne tipiškos spalvos, o su didelėmis šviesiomis dėmėmis.

Lašišą lesantis sidabrinis kiras Neries pakrantėje Kaune 2019 m. sausio 8 d. Kristinos Valinčienės nuotr.

Netipiškos spalvos to paties paukščio kojos jį žieduojant 2018 m. birželio 11 d. Kristinos Valinčienės nuotr.

Nors Lietuvoje išperėti sidabrinių kirų grupės paukščiai žiemos laikotarpiu gausiausiai aptinkami Lenkijoje ir Vokietijoje, o ne taip gausiai – beveik visoje Europoje (iki Jungtinės Karalystės vakaruose, iki Ispanijos pietvakariuose, iki Italijos, Kroatijos, Rumunijos pietuose), jų gana gausu ir Lietuvoje. Todėl jo aptikimas sausio mėn. Kaune nėra netikėtas. Šis Neries pakrantėje pastebėtas paukštis stiprinosi lesdamas stambią lašišą. Matėsi, kad žuvis jau gerokai kažkieno apgraužta, o ant sniego buvo žuvies kraujo dėmės. Sidabrinis kiras nutverti tokią stambią ir stiprią žuvį, net gal apsilpusią po neršto, tikrai neįstengtų. Pasamprotavome, kad tai galėtų būti tik ūdros grobis, bet ar šis žvėrelis galėtų gyventi upėje miesto ribose…

Ūdros Nemune ties Aleksotu Kaune 2019 m. sausio 9 d. Kristinos Valinčienės nuotr.

Kitą dieną ta pati stebėtoja, vėl stebėdama paukščius, Nemune, kiek aukščiau Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto, t. y. visai netoli nuo santakos su Nerimi, arčiau kairiojo upės kranto (Aleksoto pusėje) pamatė dvi plaukiojančias  …ūdras (Lutra lutra). Praktiškai miesto centre, vidurdienyje (12 val. 10 min.) du žvėreliai, atrodo nieko nesibaimindami, plaukiojo, nardė, vaikėsi vienas kitą. Tikrai neeilinis stebėjimas! 

Lietuvos PŽC informacija

not a terminal