Marijampolės (Panašupio) regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne 2018 m. sausio 7 d. paukščių stebėtojas Antanas Petraška pastebėjo sparno žymena BALTA 7E paženklintą Kaspijinį kirą (Larus cachinnans). Tai jau ketvirtas žinomas šio individo aptikimo Lietuvoje atvejis. Prieš tai paukštis tris kartus – visais atvejais rugsėjo mėn. – buvo aptiktas Kauno (Lapių) regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne: 2010 m. rugsėjo 10 d. (aptiko Vytautas Eigirdas ir A. Petraška), 2012 m. rugsėjo 30 d. (A. Petraška) ir 2013 m. rugsėjo 11 d. (Boris Belčev ir Kristina Valinčienė).

Sparno žymena BALTA 7E paženklintas kaspijinis kiras Marijampolės (Panašupio) regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne 2018 m. sausio 7 d. Antano Petraškos nuotrauka.

Tas pats paukštis Kauno (Lapių) regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne 2013 m. rugsėjo 11 d. Kristinos Valinčienės nuotrauka.

Tas pats paukštis Vokietijoje, Cröbern (Šiaurės Reino – Vestfalijos žemė) atliekų sąvartyne 2006 m. sausio 31 d. Jürgen Steudtner nuotrauka.

Vokietijoje,  Datteln (Šiaurės Reino – Vestfalijos žemė) atliekų sąvartyne 1999 m. gruodžio 16 d. šis paukštis, pirmametis jauniklis (išperėtas 1999 m.), patinas buvo pagautas ir paženklintas ant abiejų sparnų pritvirtinant po baltos spalvos sparno žymenas su jose juodai įrašytu kodu 7E. Taip pat, kaip yra visuotinai priimta tokiais atvejais (kai paukštis ženklinamas spalviniu plastikiniu kojos ar kaklo žiedu, sparno žymena, snapo plokštele, bet kokiu telemetrinio sekimo įrenginiu), jis buvo apžieduotas ir standartiniu metaliniu žiedu HELGOLAND 4213214.

Pažymėtina tai, kad šis paukštis sparno žymenas ant abiejų sparnų “nešioja” jau 19-tus metus. Dėl šių žymenų jis lengviau pastebimas, todėl nenuostabu, kad iš viso žinomi 28 jo aptikimo po žiedavimo atvejai: Vokietijoje (16 atvejų) ir Baltarusijoje, Lenkijoje bei Lietuvoje (po 4). 2014 m. jis aptiktas perintis kolonijoje ant gamyklos stogo Minsko pakraštyje Baltarusijoje. Tai, kad jis 2010-2018 m. laikotarpyje beveik kasmet (išskyrus 2015 ir 2017 m.) buvo aptiktas Baltarusijoje arba Lietuvoje, praktiškai neabejojama, kad Baltarusijoje jis perėjo kasmet. Stebėjimų nebuvimas ankstesniais metais (prieš 2010) paaiškinamas tuo, kad žieduotų paukščių stebėjimai šiame regione tuomet buvo mažiau intensyvūs nei pastaraisiais metais.

Sparno žymena BALTA 7E paženklinto kaspinio kiro žiedavimo vieta (žalia žymė), aptikimų gruodžio-vasario mėn. (baltos žymės) ir gegužės-lapkričio mėn. (geltonos žymės) vietos. Baltarusijoje geltona žymė visiškai sutampa su viena balta žyme, kuri dėl to žemėlapyje nematoma.  

Žiemos (gruodžio – sausio) mėn. paukštis aptiktas Lenkijoje ir, dažniausiai, Vokietijoje. Jo aptikimai žiemos laikotarpyje Minske (2013 m. vasario 18 d.) ir Lietuvoje (2018 m. sausio 7 d.) paaiškinami paukščių žiemojimui  ypač palankiomis meteorologinėmis sąlygomis – pastovios sniego dangos nebuvimu ir ištisai beveik vien tik teigiamomis oro temperatūromis. O tinkamo lesalo buitinių atliekų sąvartynuose kirai (ir varniniai paukščiai) randa visada apsčiai.

Lietuvos PŽC informacija

not a terminal