METALINIAI ŽIEDAI

Paukščiai dažniausiai žieduojami metaliniais žiedais su juose įspaustu (ar išgraviruotu) žiedo eilės numeriu ir žiedavimo centro, kuriame saugomi tuo žiedu apžieduoto paukščio duomenys, pavadinimu. Metalinių žiedų eilės numerį sudaro skaitmenys arba raidžių ir skaitmenų derinys. Metaliniai žiedai dažniausiai būna nedažyti, t. y. metalo, iš kurio jie pagaminti, spalvos.

Daug metų buvo naudojami tik iš aliuminio pagaminti žiedai. Šis metalas yra lengvas, atsparus korozijai, bet nepakankamai tvirtas. Dėl to aliuminio žiedai sparčiai dyla ir paukščiams, kurie išgyvena ilgai, visai nukrinta nuo kojos. Žieduojant šiais žiedais nustatyti maksimalų paukščių amžių daugeliu atvejų neįmanoma, nes paukščiai gali išgyventi ilgiau, nei ant jų kojų išsilaiko aliumininis žiedas. Todėl vėliau paukščiai pradėti ženklinti iš aliuminio ir mangano bei magnio lydinio, iš nikelio ir chromo lydinio ar iš nerūdijančio plieno pagamintais žiedais. Jie yra nepalyginamai kietesni ir dėl ne tokio spartaus dilimo tarnauja kur kas ilgiau nei aliumininiai. Šiais laikais aliumininiai žiedai dažniausiai naudojami tik smulkiesiems žvirbliniams paukščiams žieduoti.

Skirtingų dydžių paukščiams žieduoti naudojami skirtingų dydžių žiedai. Kai kurių rūšių paukščiams žieduoti naudojami specialios formos žiedai. Be to, žiedo įrašas, ypač jo numeris, turi būti kiek įmanoma didesnis. Tuomet lengviau jį perskaityti per žiūronus ar teleskopus paukščiui esant laisvėje, o taip pat laisvėje nufotografuotų žieduotų paukščių fotografijose.


Dabar Lietuvoje naudojami Lenkijoje („Aranea“) ir Švedijoje (I.Ö. Mekaniska AB) pagaminti aliumininiai ir plieniniai žiedai.


Visų dabar Lietuvoje naudojamų metalinių žiedų įrašai pateikti lentelėje.

SPALVOTI (PLASTIKINIAI) ŽIEDAI IR KITI ŽENKLAI

Be metalinių žiedų, paukščiai dažnai ženklinami ir įvairių spalvų plastikiniais žiedais (retai naudojami ir įvairiomis spalvomis dažyti metaliniai žiedai). Gulbėms, žąsims ir laukiams tokie žiedai dedami ne tik ant kojų, bet ir ant kaklų. Šiuose žieduose įrašą gali sudaryti tik skaitmenys, tik raidės arba skaitmenys ir raidės, o taip pat kartais naudojami ir kiti simboliai (viena ar kelios linijos per visą žiedo perimetrą, stambūs taškai, trikampiai, kvadratai ir pan.). Per visą žiedo perimetrą įrašas dažniausiai būna pakartotas kelis (du, tris ar net keturis) kartus. Tokiu žiedu paženklinto paukščio identifikavimui būtina tiksliai žinoti žiedo spalvą ir jo įrašą. Taip pat pageidautina žinoti žiedo vietą (dešinės ar kairės kojos pastaibis (žemiau „kulno“), dešinės ar kairės kojos blauzda (aukščiau „kulno“)), žiedo įrašo spalvą bei įrašo skaitymo kryptį (aukštyn, žemyn).


Paukščiai ženklinami ir įvairių spalvų plastikinių žiedų rinkiniais be jokio įrašo. Taip ženklinami įvairūs paukščiai, bet dažniausiai — tilvikai, gervės (ilgakojai paukščiai). Žiedus jiems galima dėti ne tik ant pastaibio, bet ir ant blauzdos, nes daugumos rūšių tilvikų apatinė blauzdos dalis yra neplunksnuota.


Tokie žiedai gali būti dedami keturiose pozicijose: ant dešinės kojos pastaibio, ant dešinės kojos blauzdos, ant kairės kojos pastaibio ir ant kairės kojos blauzdos. Naudojant įvairių spalvų žiedus, o ant vieno pastaibio net iki trijų, yra galimybė sudaryti daugybę individualių (nei karto nepasikartojančių) kombinacijų.


Rečiau naudojami ir plastikiniai žiedai su plokštele, ant kurios gali būti įrašytas 1–3 simbolių įrašas (skaičiai, raidės, skaičiai ir raidės). Tokie plastikiniai žiedai vadinami vėliavėlėmis.


Norint identifikuoti taip paženklintą paukštį, būtina tiksliai žinoti, kokioje pozicijoje koks (kokios spalvos) žiedas yra uždėtas. Jei vienoje pozicijoje yra daugiau nei vienas žiedas, svarbu ne tik kiekvieno jų spalva, bet ir jų seka (nuo viršaus į apačią arba nuo apačios į viršų). Jeigu yra panaudota vėliavėlė, svarbu jos spalva, vieta, įrašas (jei įrašas yra).



Paukščių ženklinimui naudojamos ir snapo plokštelės, žymenos ant sparnų, „kaklaraiščiai“ su įrašytais įvairiais simboliais (skaitmenimis, raidėmis arba skaitmenimis ir raidėmis), įvairių spalvų plastikinių žiedų be įrašo kombinacijos, plunksnų iškarpymas ir kt. Tačiau tokios priemonės paukščiams ženklinti naudojamos retai. Lietuvoje paukščiai taip neženklinami, bet aptinkami taip paženklinti kitose šalyse.


Paukščių ženklinimas plastikiniais (spalvotai) žiedais ir kitais ženklais (spalvų ir įrašų parinkimas) koordinuojamas tarptautiniu mastu. Taip išvengiama tokios pačios spalvos su tokiais pačiais įrašais panaudojimo daugiau nei vieną kartą.


Prieš pradedant paukščių ženklinimą spalvotais (plastikiniais) žiedais, privalu tai suderinti su šalies, kurioje bus ženklinama, paukščių žiedavimo centru ir su tarptautiniu tos rūšies paukščių ženklinimo spalvotais (plastikiniais) žiedais koordinatoriumi.

not a terminal