Šį kartą mėnesio eksponatais tapo dviejų gyvūnų – taškutės ir didžiosios bedantės kriauklės. Taškutė yra mažesnė už degtuko galvutę, o didžioji bedantė – didžiausias mūsų šalyje aptinkamas moliuskas.

Mažoji taškutė (Punctum pygmaeum) – mažiausia sraigė ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Sraigės disko formos kriauklė yra 1,2–1,6 mm pločio, 0,6-–0,8 mm aukščio. Paplitusi visoje Europoje, Šiaurės ir Vakarų Azijoje. Mėgsta plačialapius miškus, vietas su tankia augmenija. Gyvena miško paklotėje, yrančioje medienoje, po negyvų medžių žieve, tarp nukritusių lapų. Maitinasi yrančiomis augalinėmis liekanomis. Gyvūnas mėgsta įsikurti ant nukritusių lapų, kuriuos vėjas nešioja iš vienos vietos į kitą ir tokiu būdu padeda taškutei išplisti į naujas vietas.

Daugiau apie mažąją taškutę galite sužinoti čia.

Mažoji taškutė (Punctum pygmaeum) greta degtuko galvutės.

Didžioji bedantė (Anodonta cygnea) yra didžiausias Lietuvos moliuskas. 1999 metais Marijampolės apskrityje Balsupių tvenkinyje rasta bedantė įtraukta į Lietuvos rekordų knygą. Šio moliusko kriauklė – didžiausia šalyje. Kriauklės ilgis – 245 mm. Rekordinė kriauklė eksponuojama Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje.

Didžioji bedantė gyvena įvairiuose vandens telkiniuose – tekančiuose ar stovinčiuose. Mėgsta ežerus, užtvankas, tvenkinius, lėtai tekančias upes. Maitinasi filtruodama vandenį.

Didžioji bedantė yra plačiai Europoje paplitusi rūšis. Kai kuriose šalyse pastaruoju metu nyksta. Nykimo priežastys: vandens užterštumas cheminėmis medžiagomis, deguonies trūkumas vandenyje, hidrotechniniai darbai.

Daugiau apie didžiąją bedantę galite sužinoti čia.

Didžioji bedantė (Anodonta cygnea)

Muziejui eksponatą dovanojo Ignas Pinčiukovas.

not a terminal