„Norint pamatyti natūraliai gamtoje gyvenančią didžiąją eną (Ena montana), reikia važiuoti į Biržų girią. Taip taip, į Biržų girią, nes tik čia yra kol kas vienintelė vieta Lietuvoje, kur gyvena šios sraigės“, – pasakoja Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus bestuburių rinkinio kuratorė Alvyra Patapavičienė. Tos pačios Eninių (Enidae) šeimos atstovės: slapioji ena (Merdigera obscura) ir tridantė pievinukė (Chondrula tridens) yra plačiau paplitusios.

Didžiosios enos kriauklės spalva – nuo tamsiai iki šviesiai rudos, dydis – apie 14–17 mm. Sraigė plačiai paplitusi Vidurio Europoje, o Vakarų Europoje: Prancūzijoje, Anglijoje, Pirėnuose yra tik pavieniai atvejai.

Gyvena didžioji ena senuose, natūraliuose, nepažeistuose lapuočių miškuose, kalvotose ir kalnuotose vietose (gali pakilti iki 2 000 m) miško paklotėje, ant medžių kamienų, tarp akmenų, uolų. Maitinasi yrančiomis organinėmis medžiagomis. Žiemą slepiasi po kelmais, akmenimis, supuvusioje medienoje. Daugelyje Europos šalių yra saugoma.

Didžioji ena (Ena montana)

not a terminal